Десять імен, які Росія хоче змусити нас забути

З часу анексії Криму 2014 року, Москва та її повноважні представники кинули за ґрати десятки політичних в’язнів, українців та кримських татар. Утім, у російських тюрмах є багато інших людей, яких ув’язнили за небажання схилятися перед путінським режимом.

Фабрикування таких справ у російських судах відпрацьоване. Тут не потрібні справжні докази, тільки наказ зверху. Можна легко знехтувати свідченнями та всім, що пов’язано зі справою, адже деталі не мають значення. Мало того, Росія може роками утримувати людей у попередньому ув’язненні без суду.

Кількість політичних в’язнів у Росії останніми роками зростає, і не схоже, що ця тенденція зміниться. Потрібно більше тиску й залучення з боку міжнародної спільноти, бо це, як показує досвід, єдиний спосіб добиватися бодай рідкісних і поодиноких випадків звільнення політичних в’язнів.

Нижче наведені десять справ політичних в’язнів Кремля – українців, татар, росіян і данця, про які не можна забувати. Це не означає, звісно, що про решту 140 можна забути. Повний список політичних в’язнів у Росії доступний на сайтах Let My People Go і Memorial Human Rights Protection Centre.

prisoners

ОЛЕГ СЕНЦОВ

Українського режисера Олега Сенцова заарештували в Сімферополі 10 травня 2014 року, спочатку не висунувши жодних звинувачень. Через тринадцять днів його незаконно перевезли до Росії. Сенцова, в складі так званої «кримської четвірки», звинуватили в змові та здійсненні терористичної діяльності в Криму. Зрештою, попри те, що звинувачення не мало доказів, російський суд засудив його до двадцяти років позбавлення волі у виправній колонії суворого режиму в Сибіру. Нещодавно Олег Сенцов провів 145 днів голодного страйку, вимагаючи звільнення всіх політичних в’язнів у Росії, але 6 жовтня змушений був припинити голодування через загрозу життю та неминуче примусове годування. Більше про Олега Сенцова.

ВОЛОДИМИР БАЛУХ

Українського фермера Володимира Балуха звинуватили в незаконному зберіганні набоїв та вибухівки. Його адвокати довели, що докази проти нього сфабриковані. Насправді Балуха затримали тому, що він відмовився прийняти російське громадянство, піднімав український прапор над своїм будинком, а на стіні повісив табличку з написом «вулиця Героїв Небесної Сотні». Рік Балуха тримали в слідчому ізоляторі, потім помістили під домашній арешт. Але 16 січня 2018 року його знову заарештували. У липні фермера засудили до трьох років і семи місяців у колонії загального режиму в Криму. 19 березня Володимир Балух оголосив голодування, але призупинив його 9 жовтня, після переведення з кримської колонії до Росії. Більше про Володимира Балуха.

ДЕННІС КРІСТЕНСЕН

Данського громадянина й активіста релігійної організації Свідки Єгови заарештували в травні 2017 року в російському місті Орлі. Він не єдиний: відколи російський Верховний Суд у квітні 2017 року оголосив Свідків Єгови «екстремістською» організацією, були заарештовані понад двадцять інших активістів, братів Крістенсена по вірі. Крістенсена звинувачують в «організації діяльності екстремістської організації». Йому загрожує десять років ув’язнення. Більше про Денніса Крістенсена.

ЕМІР-УСЕЇН КУКУ

Правозахисника Еміра-Усеїна Куку, кримського татарина, заарештували в лютому 2016 року разом з п’ятьма іншими чоловіками; його злочин полягав у членстві в релігійно-політичній мусульманській організації Хізб ут-Тахрір. В Росії ця організація з 2003 року вважається терористичною, та в Україні, до анексії Криму 2014 року, вона була легальною. Раніше, іще до затримання, Еміра-Усеїна жорстоко побили агенти ФСБ за його правозахисну діяльність. Тепер його утримують в СІЗО в Ростові-на-Дону і звинувачують в «підготуванні дій, спрямованих на насильницьке захоплення влади або силову зміну конституційного ладу». Йому загрожує до двадцяти п’яти років у російській в’язниці. Більше про Еміра-Усейна Куку.

СТАНІСЛАВ ЗИМОВЕЦЬ

Російського громадянина, ветерана Чеченської війни Станіслава Зимовця тримають під вартою з квітня 2017 року. Як активіст націоналістичного руху спротиву, він брав участь у масовій акції протесту в березні 2017 року. Зимовця звинуватили в застосуванні сили проти офіцера поліції та засудили до двох з половиною років в’язниці. Більше про Станіслава Зимовця.

ЗАРЕМА БАҐАВУТДІНОВА

Зарема Баґавутдінова була членом Дагестанської регіональної громадської організації «Правозащита» (Правозахист). У травні 2014 року її засудили на п’ять років позбавлення волі за звинуваченням у вербуванні в збройне ісламське формування в Дагестані, хоча докази проти неї суперечливі й недостатні для засудження. Найімовірніше, справжньою причиною була правозахисна активність Баґавутдінової. Більше про Зарему Баґавутдінову.

ОЮБ ТІТІЄВ

Оюба Тітієва, керівника представництва Правозахисного центру «Меморіал» у Чеченській республіці, затримали в січні 2018 року. Під час обшуку в його автомобіль підклали пакунок з марихуаною і звинуватили в незаконному придбанні та зберіганні наркотичних речовин у великій кількості. Причини його арешту цілком очевидні: до затримання Тітієв з колегами кілька місяців розслідував гучну справу про зникнення двадцяти семи громадян республіки, яких заарештували були силовики. Більше про Оюба Тетієва.

РОМАН СУЩЕНКО

Спеціального кореспондента українського національного агентства «Укрінформ» в Парижі Романа Сущенка затримала ФСБ під час приватного візиту до Москви у вересні 2016 року. Про його затримання спершу не повідомили ні українське посольство в Москві, ні сім’ю, ні «Укрінформ». Тільки згодом йому висунули звинувачення в шпигунстві, що загрожує Романові майже двадцятьма роками ув’язнення. Вебресурс «Let My People Go» припускає, що Сущенка «могли затримати через його останнє інтерв’ю». У тому матеріалі, що не був опублікований, ішлося про відкриття в Парижі так званого «Російського духовно-культурного центру», який багато хто вважає прикриттям для таємних операцій Кремля у Франції. Більше про Романа Сущенка.

ОЛЕКСІЙ ПІЧУГІН

Колишнього менеджера відділу безпеки російської нафтової компанії «Юкос» Олексія Пічугіна затримали 2003 року одночасно з Михайлом Ходорковським та Леонідом Невзліним. Компанія потрапила в чорний список і була відібрана у власників кланом Путіна після того, як Ходорковський і Невзлін почали дедалі активніше заявляти про себе як опозиційні політики і громадські діячі. Пічугін – один з перших політичних в’язнів у новітній історії Росії. З 2003 року він багато разів поставав перед судами, вироки якихЄвропейський Суд з прав людини визнав упередженими і такими, що порушують права людини. Пічугіна засудили до пожиттєвого ув’язнення в колонії суворого режиму. Більше про Олексія Пічугіна.

ДЕНИС БАХОЛДІН

Російського громадянина Дениса Бахолдіна, який публічно виступав проти російської агресії в Україні, десять разів затримували під час мирних протестів 2014 року. Наприкінці 2014 року Денис Бахолдін перебрався до України. У березні 2017 поїхав до Росії, щоб побачитися з матір’ю, але був заарештований. Йому висунули бездоказові звинувачення в членстві в українській праворадикальній організації «Правий сектор», забороненій в Росії з 2014 року. Бахолдіна утримують в СІЗО і йому загрожує до шести років ув’язнення. Більше про Дениса Бахолдіна.

Стаття вперше опублікована в Atlantic Council.

Матеріал підготовлено за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

ВІТАЛІЙ РИБАК – Аналітик і журналіст UkraineWorld та Інтерньюз-Україна

Джерело:  Нові політичні сили Запоріжжя

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s